|   | 

Wykazałeś stratę na działalności i co dalej?

W większości firm zdarza się gorszy okres. Wówczas koszty przewyższają zyski.

Warto podkreślić, że wynik ujemny finansowy zwykle ma dwie przyczyny:

brak liczby klientów, którzy generują przychody. Są to tak zwane przyczyny księgowe. Możemy bardzo często podważyć w ogóle konieczność dalszego prowadzenia firmy. Każda strata finansowa naszej firmy, niesie dla firmy pewnego rodzaju konsekwencje. Gdy wykazujemy stratę, to możemy spodziewać się kontroli.

Nic dziwnego nie ma w stracie na gospodarczej działalności. Jednak przedsiębiorcy ci z tychże firm są narażeni na kontrolę tak zwanego fiskusa. Nie uzyskują dochodu, a więc nie płacą tym samym podatku dochodowego.

Wielu przedsiębiorców, którzy doznali straty działalności, przyznaje że właśnie skończyło się to kontrolą. Kontrola ta ma na celu zweryfikowanie, czy tak zwana podstawa opodatkowania została w sposób poprawny wyliczona. Oznacza to w praktyce sprawdzenie, czy pozycje które są ujęte w kosztach są naprawdę rzeczywiście wydatkami, które są związane z prowadzeniem firmy.

Finansowa strata na działalność znacznie wpływa na płacenie podatków. Strata może zostać rozliczona przez pięć kolejnych rat, które następują po roku wykazania straty. Musimy także wiedzieć, że w jednym roku można odliczyć nie więcej niżeli pięćdziesiąt procent straty z roku innego. Gdy w ciągu pięciu lat przedsiębiorca nie będzie mógł odliczyć sobie straty, to niestety ta możliwość całkiem przepadnie.

Bardzo ciekawa jest także możliwość odliczenia straty. Przysługuje ona przedsiębiorcom, którzy działalność niedochodową zamknęli, a po pewnym czasie założyli zupełnie inną i nową. Jednak o ile nie został przekroczony limit pięciu lat. Zmiana formy opodatkowania nie ma wpływu na samą możliwość odliczenia straty.

Straty finansowe w firmie

Strata na działalności, a kredyt

Sam wynik finansowy firmy ma olbrzymie znaczenie przy ubieganiu się o bankowy kredyt. Niestety, ale banki przychylnym okiem nie patrzą na klientów, którzy stracili działalność. Tym bardziej gdy nie wynika ona z jednorazowych zdarzeń czy też wcześnie zakupionych środków.

Wiele banków podchodzi do badania kredytowej zdolność w sposób indywidualny. Takowe wniosku nie muszą być wcale w sposób automatyczny odrzucane. Przedsiębiorcy, u których widnieje strata na papierze, a w samej rzeczywistości przychody miesięczne są wyższe od ponoszonych regularnie kosztów. Strata nie może być zbyt duża. Na pewno nie powinna przekraczać kilka procent samych przychodów.

Nawet firmy, które spełniają opisane powyżej warunki, to w praktyce mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu w większej ilości instytucji. Takie, których strata wynika ze źle policzonych kosztów oraz zbyt niskich przychodów, to nie mają co liczyć na finansowanie przez banki.

Leasing możliwy pomimo straty

Jeśli chodzi o finansowanie środków tak zwanych trwałych dla firm, które stratę finansową wykazały zdecydowanie bardziej dostępny niżeli kredyt będzie leasing. Wynika to z tego, że tak zwani leasingodawcy nie sprawdzają kredytowej zdolności przedsiębiorców. Nie oczekują nawet pełnej finansowej dokumentacji oraz nie będą także sprawdzać, z czego dokładnie ta strata wynika. Gdy jest ona jednak zbyt duża w stosunku do naszych przychodów, to mogą także i oni odmówić finansowania.

Najważniejszy bez dwóch zdań jest jednak zdrowy rozsądek każdego przedsiębiorcy. Musimy pamiętać o swoich zobowiązaniach. Sama strata finansowa za sobą pociąga bardzo dużo konsekwencji negatywnych. Raczej nikt nie chce mieć z nimi do czynienia.

Redakcja

enterfinance.pl

Zobacz również