|   | 

Karta kredytowa na codzienne przyjemności, pożyczka raczej na remont, czyli jak pożyczają Polacy?

Niemal połowa posiadaczy karty kredytowej uznaje, że karta to klucz do uzyskania szybkiego dostępu do dodatkowych środków. Jest to częściej krótkoterminowe wsparcie niż planowana dłuższa pożyczka. 23 proc. uważa, że karta jest na sytuacje awaryjne. Kredytówką finansujemy mniejsze wydatki (63 proc. badanych do 1000 zł), które zamierzamy spłacić od razu – 68 proc. spłaca całość zadłużenia co miesiąc. Tylko 12 proc. wydaje w miesiącu powyżej dwóch tysięcy. Większe wydatki to domena pożyczki. Prawie połowa Polaków (46 proc.) bierze pożyczki powyżej 2000 zł. To część wniosków na temat tego jak pożyczają Polscy z badania przeprowadzonego na zlecenie Citi Handlowy przez GFK na temat polskich użytkowników kart kredytowych.

Posiadacze karty kredytowej korzystają także z pożyczek

Wśród badanych posiadaczy kart kredytowych 72 proc. w ciągu ostatnich 5 lat wzięło pożyczkę, zaledwie co trzeci nie skorzystał z żadnej pożyczki w tym czasie. Na dodatkowe kredyty rzadziej decydują się osoby najmłodsze (18-29 lat) oraz single. Co czwarta osoba nie wzięła pożyczki nigdy. Co ciekawe tylko 39 proc. badanych rozważało wzięcie pożyczki z karty kredytowej, ale 28 proc. z nich uznało, że pożyczanie z karty jest droższe niż pożyczka, dla co trzeciego z nich karta okazała się przede wszystkim środkiem na awaryjne sytuacje.

- Podejmując decyzję o pożyczce większość z nas nie myśli o karcie kredytowej, co potwierdza że kartę kredytową częściej traktujemy jako krótkoterminowe wsparcie niż planowaną dłuższą pożyczkę. Niemal połowa użytkowników (49 proc.) uznaje, że karta to klucz do uzyskania szybkiego dostępu do dodatkowych środków, co  czwarty uważa, że karta jest na sytuacje awaryjne. To, co nas zaskoczyło w badaniu to niska liczba respondentów, którzy zwracają uwagę na opłaty decydując się na kartę lub już z niej korzystając. Tylko dla 20 proc. badanych długość okresu bezodsestkowego jest czynnikiem dla którego zdecydowało się skorzystać z karty kredytowej. Potwierdza to także wysoka liczba osób, które przyznają się do wypłat gotówki z karty kredytowej przy użyciu bankomatu. Robi to aż 46 proc. badanych. – mówi Marcin Domagała, dyrektor departamentu zarządzania produktem karta kredytowa w Citi Handlowy.

Prawie połowa Polaków korzysta z karty kredytowej co najmniej parę razy w tygodniu, w tym 13 proc. korzysta codziennie, a prawie 90 proc. raz w miesiącu. Natomiast wśród osób, które zdecydowały się na pożyczkę, tylko 18 proc. osób, które skorzystało z takiej formy finansowania  zrobiło to tylko raz w ciągu 5 lat. Niemal połowa zrobiła to kilka razy w ciągu ostatnich 5 lat (do 3 razy), a co dziesiąty badany zdecydował się na taką formę finansowania więcej niż 5 razy w ciągu ostatnich 5 lat. Dane te pokazują, że z karty kredytowej korzystamy na co dzień, a z pożyczki raczej okazjonalnie, od święta.

Kredyty Polaków

Na co pożyczają Polacy?

Wśród Polaków najczęściej pożyczana kwota oscyluje między 1000 zł a 5000 zł. Jak pokazują badania kartą kredytową płacimy za mniejsze wydatki – 63 proc. badanych wydaje kartą miesięcznie do 1000 zł. Na pożyczkę decydujemy się przy większych kwotach. Prawie 75 proc. badanych zaciągnęło pożyczkę powyżej 1000 zł.

Nasz apetyt na pożyczki rośnie wraz ze wzrostem dochodów. Najzamożniejsi (z miesięcznym dochodem powyżej 5 tys. netto) średnio 3 razy częściej brali pożyczki na większe kwoty, w tym  12 proc. zdecydowało się na pożyczkę przekraczającą 50 tysięcy. Najzamożniejsi też częściej biorą pożyczkę na samochód – 27 proc. z tej grupy. Wśród osób mniej zamożnych, zaledwie co dziesiąta decyduje się na pożyczkę przekraczającą 10 tys. zł.

Z karty kredytowej korzystamy przede wszystkim przy większych zakupach domowych (63 proc.), płacąc za ubrania/buty (61 proc.) oraz płacąc za zakupy spożywcze oraz paliwo. 38 proc. badanych płaci też kartą za aktywności związane z rozrywką, czasem wolnym, aż 55 proc. wydatki związane z wakacjami i podróżami. Tylko 19 proc. reguluje swoje zobowiązania i rachunki kartą kredytową.

Pożyczką finansujemy głównie zakup sprzętu rtv/agd – 44 proc. Jako kolejne na liście są: remont domu (14 proc.), zakup samochodu (10 proc.) oraz trudna sytuacja życia (9 proc.), czyli wydatki związane z planami długoterminowymi lub pomagającymi „podreperować” nasz domowy budżet, lub też związane z potrzebą chwili.

Ile odkładamy na „czarną godzinę”?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec finansów” 54 proc. badanych deklaruje że udaje jej się odłożyć pewne sumy pieniędzy, a 13 proc. mówi że robi to regularnie co miesiąc. Natomiast posiadacze karty kredytowej oszczędzają więcej środków. Aż 35 proc. z nich oszczędza regularnie. - Wśród naszych klientów odsetek osób, którym udało się zgromadzić dodatkową gotówkę jest jeszcze wyższy i wynosi 45 proc. Nasi klienci rzadziej przeznaczają wszystkie pieniądze na bieżące potrzeby – tak robi zaledwie 9 proc., podczas gdy średnio jest to dwa razy tyle – mówi Marcin Domagała.

Redakcja

enterfinance.pl

Zobacz również