|   | 

Kto dzwonił do mnie z nieznanego?

Tajemniczy telefon od nieznanego numeru zajmuje uwagę większości z nas. Chcemy wiedzieć, kto dzwonił i nie przedstawił się, lub kto dzwonił w czasie, gdy nie mogliśmy odebrać - nie do każdego chcemy przecież oddzwaniać. Niektórzy miewają też problemy z numerami reklamowymi, które notorycznie do nich wydzwaniają. Gdy nasz numer wycieknie do bazy takiej firmy, telefony naprawdę potrafią się urywać. Po jakimś czasie boimy się już odbierać, żeby nie usłyszeć kolejnej propozycji zakupu wspaniałego produktu lub przyjścia na pokaz nowoczesnego, kuchennego sprzętu. Niekiedy też zerkamy do telefonu po kilku godzinach niesprawdzania go i widzimy nieodebrane, tajemnicze połączenie. W jaki sposób możemy dowiedzieć się, kto dzwonił z tego numeru?

Zmiany w prywatności

Okazuje się, że od momentu zaostrzenia ustaw o ochronie danych osobowych nie jest to wcale takie proste. Dawniej można było po prostu zadzwonić pod numer 913, a w przypadku telefonów stacjonarnych, sięgnąć po zapomnianą już dziś nieco książkę telefoniczną. W ten sposób każdy mógł uzyskać informacje na temat posiadacza danego numeru. Dziś rozpowszechnianie w ten sposób cudzych nazwisk jest zabronione - od momentu wejścia unijnej ustawy RODO w 2018 roku kary nawet się zaostrzyły. Jak w takich okolicznościach przekonać się, kto dzwonił, czy warto odbierać i oddzwaniać na te nieznane numery?

Bazy podejrzanych numerów

Pierwszą możliwą opcją jest wejście na forum na bazę internetową, gdzie ludzie wpisują podejrzane numery telefonów. Dotyczy to szczególnie tak zwanych telefonów nagabujących, z call center, od sprzedawców różnych usług. Warto na początku sprawdzić właśnie tam - jest spora szansa, że numer się znajdzie. Jeśli okaże się, że dzwoniący do nas numer jest numerem firmy sprzedającej coś, czego nie chcemy kupić, można dodać go do czarnej listy i w ten sposób zablokować. Co jednak, gdy numeru nie ma w takiej bazie? Widocznie nie należy do upierdliwego sprzedawcy, lub nikt go tam jeszcze nie dodał. Możliwości są dwie - można oddzwonić, licząc na to, że to oferta pracy lub dawno niewidziany znajomy, lub szukać dalej. A gdzie?

czyj to numer

Serwisy gromadzące numery

W internecie nie brakuje też portali, które gromadzą bazy numerów telefonu wraz z imionami i nazwiskami ich właścicieli. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie portale nie działają zbyt legalnie. Dlatego warto używać ich za pośrednictwem nowego konta Google w przeglądarce. A jeszcze lepiej nie szukać tam danych i poczekać -jeśli chodziło o coś ważnego, osoba na pewno zadzwoni jeszcze raz.

Chcesz uniknąć niechcianych telefonów? Sparwdź kto do Ciebie dzownił na https://totallookup.com/ 

Co można sprawdzić legalnie i bezpiecznie?

To, czego można się dowiedzieć nie łamiąc prawa o ochronie danych osobowych, to na przykład numer kierunkowy państwa, z którego dzwoniła tajemnicza osoba, gdy jest to numer zagraniczny. Istnieje także możliwość sprawdzenia, z jakiej sieci komórkowej dzwoniono, ewentualnie też z jakiego miasta. Nie zawsze jednak trzeba wiedzieć, do kogo należy dany numer. W naprawdę pilnej sprawie ludzie próbują się kontaktować ponownie.

Redakcja

enterfinance.pl

Zobacz również