|   | 

Nowy Ład - najważniejsze zmiany w podatkach

Program Polski Ład został przyjęty przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dnia 29 października 2021 roku. Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta RP.  Według rządzących, w programie znalazło się jeszcze więcej korzystnych uregulowań dla podatników. Proponowane rozwiązania dotyczą szerokiej grupy społecznej - dużych rodzin z dziećmi, przedsiębiorców a także seniorów. Jakie są najważniejsze zmiany w podatkach na rok 2022? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.

Zmiany podatkowe Polskiego Ładu

Doradca podatkowy Poznań dokonując szczegółowej analizy przyjętych rozwiązań wyodrębnił najważniejsze zmiany takie jak:

  • - podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych równo dla wszystkich,
  • - pit zero dla seniorów i rodzin 4+,
  • - podwyższenie progu podatowkego,
  • - nieopodatkowanie emerytury wynoszącej do 2500zł,
  • - obniżenie stawek ryczałtu m.in. dla takich zawodów jak: lekarze, inżynierowie czy branża IT,
  • - tzw. Fair Play w zakresie składki zdrowotnej,
  • - podatkowy restart gospodarki z różnorodnymi rozwiązaniami skierowanymi dla polskich przedsiębiorstw.

Co to wszystko oznacza w praktyce? 

Kwota wolna od podatku

Doradca podatkowy Poznań uważa, że kwota wolna od podatku na poziomie 30 tysięcy złotych to europejski standard. Wiąże się to również z brakiem podatków dla osób zarabiających płace minimalną oraz pobierające niskie emerytury. 

Pit zero

PIT - 0 dla seniorów to swojego rodzaju zachętą do pozostania na rynku pracy. Dotyczy osób pracujących na etacie czy zleceniach oraz przedsiębiorców, którzy mimo uzyskania prawa do emerytury zrezygnują z jej pobierania, pragnąc dalej pracować. W praktyce oznacza to, że pracujący seniorzy będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528zł zarobków rocznie.

PIT - 0 dla rodzin 4+ adresowany jest do rodziców, rodzin zastępczych oraz opiekunów prawnych z co najmniej czwórką dzieci. Skorzysta na tym rozwiązaniu około 110 tysięcy rodziców. Każdy rodzic, który zarabia do 85 528zł nie będzie płacił PIT. Dla małżeństw, które rozliczają się wspólnie, kwota bez PIT wynosić będzie 231 056zł.

Próg podatkowy

Doradca podatkowy Poznań zwraca także uwagę na zmiany w zakresie progów podatkowych, które zostały przyjęte w październiku tego roku. Próg podatkowy został podniesiony z około 85 tysięcy złotych do 120 tysięcy złotych. Co to oznacza w praktyce? Od 2022 roku liczba osób, które będą płaciły najwyższy podatek wynoszący 32%, spadnie o prawie połowę.

Ryczałt

Doradca podatkowy Poznań sygnalizuje zmiany w stawce ryczałtowej. Dla takich zawodów jak dentysta, lekarz, pielęgniarki, położne czy inżynierowie spada stawka ryczałtu. Zmiana jest dość znaczącą, z 17% na 14%. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę programistów, informatyków i inne zawody z branży IT, ryczałt spada z 15% na 12%. 

Fair Play zdrowotny

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych zapłacą 9% składkę zdrowotną od dochodu, która nie będzie odliczana od podatku. Przedsiębiorcy na podatku liniowym zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4.9% swojego dochodu.

Podatnicy rozliczający się na karcie podatkowej zapłacą także 9% składkę zdrowotną. 

Statystki

Doradca podatkowy Poznań wskazuje, że poprzez wprowadzone rozwiązań zawartych w programie Polski Ład, w portfelach Polaków pozostanie aż 17 mld zł rocznie. Niższe podatki w porównaniu do lat ubiegłych zapłaci aż 70% podatników, co przekładając na liczby wynosi aż 17,5 mln Polaków. To jednak nie koniec. Prawie 9 mln Polaków całkowicie przestanie płacić PIT, a to przez ulgę dla osób z najniższymi zarobkami oraz najbiedniejszych emerytów. 

Artykuł partnera

Redakcja

enterfinance.pl

Zobacz również