|   | 

Rynek pierwotny, czy wtórny?

Wbrew pozorom,  decyzja, z jakiego rynku ma pochodzić mieszkanie nie jest prosta. Zarówno rynek pierwotny jak i wtórny ma swoje zalety, jak i wady. Co należy rozważyć?

Rynek nieruchomości w Polsce jest coraz więcej wart, zwłaszcza w przypadku nowych mieszkań. Rośnie też ilość mieszkań, przez co rośnie ich wybór. Obecnie jednak wybór tren nie opiera się tylko na tym, gdzie kupić mieszkanie i jak powinno wyglądać. Ale także, czy powinno być to mieszkanie nowe, od dewelopera, czy mieszkanie z drugiej ręki, bezpośrednio od właściciela lub agencji.

Mieszkanie od dewelopera

Nowe mieszkanie wymaga jedynie urządzenia, a nie klasycznego remontu, w którym często trzeba naprawiać zniszczenia, czy inne wady wynikające z wieku obiektu. Jeżeli w mieszkaniu znajdują się wady wynikające np.: z wad wykonania, czy wad technicznych, to właściciel mieszkania może domagać się naprawy w ramach gwarancji. Nowe obiekty są także lepiej dopasowane do potrzeb współczesnych rodzin np.: pod blokami znajdują się odpowiednio duże parkingi.

Kupujący nowe mieszkanie nie musi też martwić się dodatkowymi formalnościami. Spisuje jedynie umowę, a przy odbiorze potwierdza stan mieszkania. Nie ponosisz też żadnych dodatkowych kosztów i nie musisz np.: sprawdzać, czy nowe mieszkanie nie jest obciążone hipoteką czy innymi długami.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Chyba najważniejszą cechą mieszkania z rynku wtórnego jest jego cena. W związku z tym, że znajduje się ono w starszym budynku i było przez lata użytkowane, jest ono stosunkowo tanie. Im oczywiście stan budynku i samego mieszkania jest gorszym tym cena jest niższa. Czy to dobra wiadomość?

Jeżeli chodzi o samo mieszkanie – najczęściej tak, o ile nie pojawiają się bardzo poważne usterki. Wiele do życzenia może jednak pozostawiać instalacja elektryczna i wod-kan, co może generować bardzo duże koszty. Często jednak okazuje się, że nie można poprawić już pewnych rzeczy, które należą do części wspólnych (np.: rury w pionie).

Często przy starszych budynkach trudno o parking. Jest nawet problem z pozostawieniem wózka dziecięco, czy roweru. Dekady temu projektanci nie mogli wiedzieć, jak bardzo rozwinie się transport. Mimo to, zwykle ze starszych osiedli jest lepszy transport publiczny. Więcej tu dróg i przystanków. Przez co łatwo dojedziesz do centrum. Zdążyły również pojawić się szkoła i przedszkola, które przez lata zdobyły odpowiednią renomę. Jest tu także więcej zieleni – nie tylko ze względu na odpowiednie projekty, ale także czas, które drzewa potrzebują na odpowiedni wzrost.

Jak znaleźć mieszkanie?

Jak możesz zauważyć, każdy rynek ma swoją specyfikę. Zanim więc zabierzesz się do szukania mieszkania, zastanów się:

  • Jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup mieszkania
  • Jak dużą kwotę chcesz przeznaczyć na remont i urządzenie
  • Czy traktujesz mieszkanie jako inwestycję na przyszłość, którą możesz spieniężyć z korzyścią w przyszłości
  • Na jakiej okolicy Ci zależy
  • Jakiej infrastruktury i miejsc publicznych potrzebujesz

Po określeniu kryteriów czas na poszukiwanie odpowiedniej  nieruchomości. Niektórzy dość szybko się zniechęcają i czują się zmęczeni. A to dlatego, że muszą przeglądać najpierw mnóstwo ofert, które nie spełniają ich wymagań. Co można z tym zrobić? Znaleźć stronę, która pomaga dość precyzyjnie określić swoje wymagania. W efekcie potrzymasz wiele ofert z różnych stron w jednym miejscu. Taką właśnie szansę daje agregator ogłoszeń Sadziedzki.pl. Wystarczy, że określisz jakiej nieruchomości szukasz, z jakiego rynku, w jakiej lokalizacji itp. Natychmiast uzyskasz interesujące Cię ogłoszenia. Na przykład, aby znaleźć mieszkania na sprzedaż w Olkuszu, wybierz w opcjach filtrowania właściwe miasto, a następnie zaznacz jakie kolejne opcje Cię interesują, czyli Olkusz -> Mieszkania -> Sprzedaż. Po kliknięciu buttona „Szukaj” otrzymasz oferty ze wszystkich popularnych stron z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości w Olkuszu. Proste prawda? ;)

Redakcja

enterfinance.pl

Zobacz również