|   | 

Sposoby motywowania pracowników

Premia do wynagrodzenia to jedna z form, dzięki której nasi pracownicy chętniej chcą przychodzić do pracy i realizować powierzone im zadania. Każdy pracownik lubi być motywowany do dalszej pracy, ale nie tylko forma dużej premii może go motywować do działania. Czasami wystarczy zwykła pochwała przełożonego, czy też samego szefa, aby wpłynąć na jego morale i podnieść jego samoocenę.

Od czasu do czasu warto również wysłać swoich pracowników na szkolenie, dzięki czemu przez chwilę będzie zaangażowany w coś innego niż ciągła praca, ale także jego preferencje po ukończonym szkoleniu będą dużo wyższe.

Niestety w wielu firmach brakuje systemów motywacyjnych, przez co pracownicy często zmieniają swojego pracodawcę. Jak się okazuje samo duże wynagrodzenie nie jest dla pracownika najważniejsze, a czasami lepsze są nagrody niematerialne, takie jak wycieczki, imprezy integracyjne i inne.

Poznaj 5 sposobów motywowania pracowników.

Wyjazdy na szkolenia

Zawsze jako przedsiębiorcy musimy pamiętać, aby stale rozwijać predyspozycje i umiejętności naszych pracowników. Jednym z takich najbardziej znanych sposobów jest zorganizowanie dla naszych ludzi wyjazdu na konferencje biznesowe, szkolenia na żywo czy różnego rodzaju warsztaty. Kiedy nie mamy takich możliwości to ostatecznym wyjściem w takiej sytuacji jest szkolenie online. Możemy zarówno wysłać wszystkich pracowników na jedno szkolenie, jak również podzielić ich na różne obszary naszego biznesu. Jednych możemy wysłać na szkolenia z Social Media, drugich na szkolenia z marketingu, a pracowników biurowych na szkolenia komputerowe.

Pochwały od przełożonego

Jednym z najłatwiejszych i najbardziej niedocenianych sposobów przez przedsiębiorców jest motywowanie pracowników poprzez chwalenie ich. Wsparcie dla swoich ludzi jest bardzo ważnym elementem w pracy, o którym wiele firm po prostu zapomina, albo w ogóle nie stosuje. Czasami zamienienie kilku zdań z pracownikiem pozwala nam spojrzeć na firmę z jego punktu widzenia. Możemy wtedy dowiedzieć się czy wszystko w porządku, czy czegoś nie potrzebuje lub wysłuchać jego uwag dotyczących całej działalności firmy, dzięki czemu możemy naszą firmę rozwijać i wprowadzać ulepszenia.

Nauka języków obcych

Kiedy prowadzimy działalność biznesową na skalę europejską albo światową to nie obejdzie się bez pracowników, którzy doskonale porozumiewają się w obcych językach. Zorganizowanie kursu dla naszych ludzi jest dla nas bardzo na rękę, gdyż później taki pracownik jest bardziej pewny siebie i nie boi się kontaktu z klientami, którzy nie mówią w języku polskim. Nie tylko rośnie wtedy jego samoocena, ale także motywacja i wartość pracownika.

Firmowa integracja

Organizacje wyjazdów integracyjnych

Dla wielu osób wyjazdy integracyjne wiążą się z imprezami przez cały dzień. Jednak jak się okazuje takie wyjazdy zaciskają więzi pomiędzy nami, a naszymi pracownikami. Pozwalają zapoznać się całemu zespołowi ze sobą, dzięki czemu ich więzi umacniają się, jak również my jako właściciele firmy mamy lepszy kontakt z naszym zespołem. Dodatkowo podczas takich wyjazdów wielu pracowników otwiera się i zaczyna mówić, co mu się podoba w firmie, a co nie, dzięki czemu możemy wyciągnąć wiele wniosków i wprowadzić je w życie, aby każdemu pracowało się lepiej.

Benefity dla pracowników

Coraz częściej spotykamy się z firmami, które dodatkowo do wynagrodzenia swoich pracowników dorzucają jeszcze dodatkowe bony na zakupy, karnety na siłownie i zajęcia fitness czy też pakiety opieki medycznej. Takie małe drobne dodatkowe benefity sprawiają, że motywacja i wiara w Twoją firmę dla danego pracownika jeszcze bardziej rośnie. Wie on, że ktoś się o niego troszczy, że zależy mu na tym, aby był zdrowy i cały czas aktywny fizycznie i zawodowo.

Jedną z najlepszych firm w rozdawaniu benefitów jest firma Sagmeister & Walsh, która co 7 lat daje możliwość swoich pracownikom na wzięcie rocznego płatnego urlopu i podróżowania po całym świecie. Mogą oni wtedy poszerzać swoje horyzonty oraz wiedzę. Z kolei Google wysyła swoich ludzi do udziały w szkoleniach najważniejszych osób na całym świecie, jak również na kontakt z celebrytami, dzięki czemu poznają oni nowych ludzi i dużo uczą się o rozwoju osobistym i biznesie.

Podsumowując mamy wiele różnych możliwości, aby motywować swoich pracowników. Nie zawsze najważniejsza jest duża wypłata. Czasami ważniejsze jest zwykłe słowo, krótka słowna pochwała czy mały upominek, który w bardzo dużym stopniu wpłynie na motywacje pracowników.

Redakcja

enterfinance.pl

Zobacz również