|   | 

Sprężone powietrze – sposób na zadbany i czysty komputer

Użytkownicy komputerów często zapominają o tym, że warto od czasu do czasu wyczyścić monitor oraz klawiaturę, a także wnętrze urządzenia. W celu wyczyszczenia sprzętu warto zastosować sprężone powietrze. Kategorycznie odradzane jest przez specjalistów stosowanie mokrych ściereczek lub gąbeczek, które mogą uszkodzić poszczególne elementy i doprowadzić do zwarcie instalacji elektrycznej. Co to jest sprzężone powietrze i dlaczego warto go używać?

Czym jest sprężone powietrze?

Sprężone powietrze to nic innego jak puszka z powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem, które jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Całe opakowanie ma formę spray`u. Dołączona jest do niego specjalna rurka, która jest długa i chuda. Pozwala ona na bardzo precyzyjne użycie powietrza oraz dotarcie do miejsce ciężko dostępnych. Sprzężone powietrze stosuje się również w układach hamulcowych, zasilaniu pneumatycznym oraz w urządzeniach przeznaczonych do nurkowania. Użytkownicy laptopów oraz komputerów stacjonarnych mogą używać sprzężonego powietrza do czyszczenia monitora, usunięcia kurzu z klawiatury. 

Jak używać sprężonego powietrza?

Decydując się na wyczyszczenie komputera przy użyciu sprężonego powietrza, należy odłączyć laptopa od zasilania. Nie zaleca się czyszczenia np. klawiatury, gdy komputer jest włączony. Warto także pamiętać, żeby poczekać, aż urządzenie ostygnie. Jeśli laptop jest tak zabezpieczony, to trzeba rozmontować obudowę i skierować sprzężone powietrze na wentylator. Demontując obudowę musimy się kierować wskazówkami z instrukcji obsługi, inaczej można łatwo uszkodzić urządzenie. Dodatkowo lepiej zabrać się za cały proces w ciepły dzień bez deszczu i wilgotnego powietrza. Inaczej kropelki wody mogą dostać się do systemu, co po włączeniu może doprowadzić do zwarcia.

sprężone powietrze

Spray należy trzymać od czyszczonej powierzchni w odpowiedniej odległości około 15-20 cm. „Odkurzanie” powinno odbywać się krótkimi seriami. Warto zacząć od przedmuchania wentylatorów, ponieważ tam zbiera się najwięcej kurzu przez komputer szybciej się nagrzewa i głośnio działa. Nie należy kierować sprężonego powietrza bezpośrednio na obrotowe elementy. 

Użytkownicy często boją się, że sprężone powietrze doprowadzi do uszkodzenia laptopa. Jeśli będzie ono nieprawidłowo stosowane, to faktycznie można obawiać się usterek. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy dany egzemplarz jest przeznaczony do układów elektronicznych. Modele, które zawierają freony lub są sztucznie perfumowane należy kategorycznie odrzucić. 

Gdzie kupić sprężone powietrze?

Sprężone powietrze można obecnie kupić w wielu sklepach. Jednym z nich jest internetowa hurtownia Alibiuro. Wybierając ten sklep mamy pewność, że spray jest przeznaczony właśnie do czyszczenia laptopów. Każdy egzemplarz jest wyposażony w specjalną rurkę, o której wspomniane było wyżej. Dzięki temu z łatwością wyczyścimy nawet najmniejszą szczelinę. Po zastosowaniu sprzężonego powietrza można się cieszyć cichym i bardziej estetycznym komputerem. 

Redakcja

enterfinance.pl

Zobacz również