|   | 

Transport i spedycja

Firma spedycyjna zajmuje się przede wszystkim organizacją przewozu towarów. Należy jednak pamiętać o bardzo szerokim zakresie tych działań.

Na czym polega spedycja?

Zadaniem pracowników firmy jest nie tylko znalezienie właściwego przewoźnika oraz środka transportu, ale również doradztwo na rzecz zleceniodawcy, czyli klienta. Na świecie działa obecnie wiele firm spedycyjnych. Ze względu na środek transportu można wymienić spedycję morską, lotniczą oraz kolejową. Ważna jest również kontrola przewozu oraz rozliczenia dokumentacyjne. Osoby bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia nie będą w stanie sobie z tym poradzić. Wśród innych czynności dodatkowych można wyróżnić odprawy celne oraz awizację. W trakcie realizacji zlecenia na bieżąco mogą się pojawiać różne problemy, dlatego firma spedycyjna powinna działać bardzo szybko, żeby nie dopuścić do utraty płynności finansowej. Należy mieć na uwadze, że proces spedycyjny jest niezwykle rozbudowany i bardzo skomplikowany. Ważna jest kompleksowość, jeżeli firma planuje oferowanie usług spedycyjnych na najwyższym poziomie. Na otrzymanie większej ilości zleceń mają szansę firmy, które potrafią mocno odciążyć klientów. Warto też dodać, że spedycja jest często mylona z logistyką. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że logistyka to pojęcie nieco szersze, w którego zakres wchodzi przemieszczenie się materiałów, ale również informacji, ludzi oraz innych dóbr.

Uregulowanie spedycji w prawie

Spedycja skupia się jedynie na optymalizacji procesu transportu materiałów. Przewóz osobowy jest wyłączony z definicji spedycji. Kodeks Cywilny jest głównym źródłem prawa, które reguluje działanie spedycji. Mowa tu o artykule 794 i następnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że między klientem a firmą spedycyjną jest zawierana umowa spedycji, która w pewnym stopniu przypomina umowę zlecenia. Przez umowę spedycji, spedytor zobowiązuje się wysłać lub odebrać przesyłkę. Do jego zadań należy również organizacja całego przewozu i kontrola trasy. Wśród innych ważnych dokumentów można wymienić OPWS, czyli Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne. Za przygotowanie tego dokumentu odpowiedzialna jest Polska Izba Spedycji i Logistyki. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko wzorzec umowy i można tego dokumentu traktować jako aktu prawnego. Wysokiej jakości usługi spedycyjne można znaleźć na stronie https://allcom.gdynia.pl/.

Artykuł partnera

Redakcja

enterfinance.pl

Zobacz również